Оцінювання загроз
Для того, щоб вірно ідентифікувати загрози, варто дуже уважно ставитися до отриманої інформації. Тобто варто впевнитися, що вона була зібрана коректно, джерела перевірені, відображено різноманітні точки зору на дане питання і враховано похибку на особисте ставлення до об'єкта дослідження. Лише після всіх цих кроків можна переходити до складання переліку загроз, тобто до їх ідентифікації. І вже маючи на руках перелік загроз, можна переходити до їх аналізу й оцінювання. Під час якісного аналізу загрози можна умовно поділити на ті, котрі варті уваги та не варті уваги. Ті, що потрапили до першої групи аналізуються вже кількісно. В нашому випадку, для побутового ризик-менеджменту, нам буде достатньо провести оцінку вірогідності та валідності. Розберімо це детальніше.
1
Оцінка вірогідності
В управлінні ризиками для оцінки загроз використовують два основні критерії: вірогідність і вага. Ми спробували адаптувати цей підхід, для буденного життя, використовуючи шкалу від 1 до 5 (за бажанням Ви можете використовувати 1-3 або 1-10). Починати ми будемо з вірогідності, бо вона є більш зрозумілою.
Візьмімо для прикладу наступну ситуацію: людина після отримання прав вперше сідає за кермо. Зрозумілим є те, що основним буде ризик потрапити в аварію, однак дослідивши це питання, ми можемо виокремити декілька загроз:
1. Водій порушить сам алгоритм (переплутає педалі, передачі й т.д.).
2. Водій не помітить іншого учасника дорожнього руху (автівку, пішохода, велосипедиста).
3. В машину вріжеться інший транспортний засіб.
4. В машині щось відмовить.
Користуючись зазначеною вище методикою ми поставимо від 1 до 5 кожній з цих загроз. Наприклад, пункти 1 і 2 є дуже вірогідними, тому поруч з ними ми поставимо 5.
2
Оцінка валідності
Наступним нашим кроком буде присвоєння ваги кожній з цих загроз. Це значить, що нам варто оцінити які наслідки можливі при настанні такої події (використовуємо шкалу від 1 до 5, де 5 найгірші наслідки). У разі реалізації 1 загрози, машина може заглохнути, зламатися, вдаритися в іншу машину або предмет. Будуть фінансові збитки, але скоріш за все не значні. Таким чином дана загроза отримає вагу 3. В цей самий час, якщо реалізується 2 загроза, то це може не тільки призвести до значних пошкоджень і фінансових збитків, а й до шкоди здоров’ю чи життю. І в цьому разі ми присвоюємо цій загрозі найбільшу вагу - 5.
Тепер, перемноживши вірогідність та вагу, ми бачимо, що перша загроза отримує 15 балів, у той час, як друга 25. А це дає нам розуміння до якої загрози ми маємо розробити план дій першочергово.
3
Завдання
Спробуйте сьогодні:
1. Самі провести таку оцінку загроз
2. Проаналізувати чи збігаються Ваші внутрішні відчуття з отриманими цифрами
ВАЖЛИВО! Для того, щоб якомога точніше визначити вірогідність та вагу різноманітних загроз Вам варто провести якісне дослідження та користуватися довіреними джерелами. Інакше дані будуть не коректними.