top of page
kelly-sikkema-PMxoh8zJNb0-unsplash.jpg

Відчуття безпеки

4 Тиждень

Отже, ми поступово переходимо з Вами до практичної частини. Метою роботи на цьому тижні є показати Вам на прикладі як пропрацьовуються найрізноманітніші теми. Для цього ми обрали тему "Безпека харчування" адже так чи інакше це питання турбує кожного. Проте перед тим як приступити до роботи над цією темою, перше на що ми звертаємо Вашу увагу - це як саме ми обирали тему. Наступні три тижні Ви будете працювати самостійно над тими питаннями, котрі турбують саме Вас. Але щоб підвищити продуктивність такої роботи, варто в першу чергу спокійно реагувати на свої страхи. Тому ми пропонуємо Вам прослухати наступний матеріал, де автор подкасту, коуч, спікер, лайфстиліст Ольга Максименко розповідає про свій страх та досвід клієнта. 

Бояться - это красиво.

Як зазначає автор, дуже часто через страх, і не важливо це красивий кристал чи якийсь інший образ, ми доволі часто відкладаємо роботу, знаходячи інші "важливіші" справи. Доволі цікавим є той факт, що іноді ми навіть не усвідомлюємо, що відкладаємо якесь завдання, саме через страх. Поняття страху в нашій культурі отримала подвійний стандарт. Адже з дитинства нас привчали, що боятися це погано та бояться лише боягузи. Проте з іншого боку, і в більшості випадків неусвідомлено, нам нав'язували чого саме  "має" боятися кожен.  Такими явищами заведено лякати дітей, а в дорослому житті вони отримують якщо не схвалення, то повне розуміння і прийняття суспільством. Доволі важливо в даній ситуації навчитися відрізняти страх від реакції на нього. Адже якщо реакція на страх не є загально прийнятою в суспільстві, то її прояв може бути також пригнічений. Уявімо собі наступну ситуацію: дитина нещодавно навчилася кататися на велосипеді не втрималася і впала. В залежності від культурних норм різні реакції будуть прийнятними. Так в одній країні звання "Турботлива матуся" отримає та, котра миттєво підскочить до дитини та, розпитуючи, буде проводити огляд. В той самий час в іншій країні найкращою реакцією буде, спостерігаючи з відстані, дати дитині можливість самій встати чи повідомити про проблему арсеналом дитячого інструментарію. Кожна мама переймається здоров'ям, життям, щастям, успішністю своїх дітей, і скоріш за все бажає цього ж і іншим дітям. Отже, ми можемо сказати, що страхи міжнародні, а от реакції мають національність.

 

Таке різномаїття підходів, реакцій, норм та узагальнень, на додачу до емоційного забарвлення, зазвичай створює навколо страхів таємничу, понуру  та лячну завісу. І доволі часто забувається, що страх це всього лише природна реакція організму, котра турбується про нас та наші базові потреби. І, хочемо ми того чи ні, вона все одно була, є і буде. Тому ми пропонуємо ознайомитися з наступним матеріалом, котрий допоможе Вам дослідити та краще пізнати свої страхи. 

caleb-woods-VZILDYoqn_U-unsplash.jpg

Страх!

Матеріал з 5-ти денного курсу по роботі зі страхами, котрий нагадує про те чим є страх, чому він є важливим і на що варто звернути увагу, коли виникає відчуття страху. 

 

Матеріал українською мовою

1-2 хвилини читання 

Якщо з формулюванням страхів все більш менш зрозуміло, то виконання 2 та 3 пунктів іноді викликає певні питання, тому хочемо одразу трошки прояснити. Річ у тім, що спостерігаючи за своїм тілом Ви надалі зможете відстежувати чи знижується інтенсивність страху й ідентифікувати це відчуття стосовно інших аспектів життя. Практика ж опису власного страху, до речі її згадували й в подкасті, дає змогу знизити його рівень, а це своєю чергою покращить роботу з ним.

 

Проте доволі часто, коли ми ідентифікуємо якийсь страх, то ми бачимо величезну кількість загроз та ризиків, котрі можуть його запускати або підсилювати. І якщо робота з глибинними страхами це робота фахівців з інших сфер, то з загрозами та ризиками ми можемо почати працювати вже зараз. І ось на цій стадії дуже важливим є правильний вибір задач для першочергової роботи. Саме на цьому етапі нам знадобиться уміння пошуку, перевірки та обробки інформації. Адже ми маємо бути певними, що витрачаємо час на найважливіше і пріоритетніше питання. 

Отже, які з загроз є найважливішими? Яку тему варто пропрацювати першочергово? Що саме буде найкритичнішим для мене та моєї родини? Тут Вам знов буде в нагоді практика з оцінювання загроз, з котрою ми знайомили Вас на другому тижні. Пригадати її можна в матеріалі нижче. 

5315e12f-1461-4784-beab-523e1ddbade2.jpg

В цьому матеріалі розписана практика якісного та кількісного аналізу ризиків та загроз з ризик-менеджменту, котру можна використовувати в буденному житті.

Матеріал українською мовою

1-2 хвилини читання

Створюючи наш практикум, ми керувалися цими ж правилами. Підбираючи тематику для всіх тижнів, ми відштовхувались від вірогідності (а точніше частоти) використання засвоєних знань та важкості наслідків у разі їх відсутності. Звісно, що в реаліях нашої буденності ми не могли оминути тему "Безпеки харчування", адже 2020 рік показав наскільки правильне приготування їжі є важливим для уникнення хвороб, а базові гігієнічні норми для зменшення їх розповсюдження. Для підтвердження важливості даної теми ми звернулися до даних Всесвітньої організації охорони здоров'я і в інформаційному бюлетені від 9 вересня 2020 року "Щодо підвищення показників виживання та благополучного розвитку дітей" зазначається, що недостатнє та невідповідне харчування є істотним фактором, котрий впливає на важкість протікання багатьох хвороб, а також часто є самостійною причиною смерті дітей віком до 5 років.   Також варто зазначити, що на Саміт сталого розвитку ООН, котрий відбувся  25-27 вересня 2015 року в Нью-Йорку, була прийнята програма "Зміни нашого світу: програма щодо сталого розвитку 2030". Згідно з даною програмою 2 ціллю є: "Ліквідація голоду, забезпечення харчової безпеки та покращення харчування, сприяння сталому розвитку сільського господарства". Цікавим є той факт, що глобальними задачами до 2025 року є: зменшення на 40% випадків затримки росту у дітей віком до 5 років, зменшення до 50% анемії у жінок репродуктивного віку, відсутність приросту випадків дитячого ожиріння, збільшення на 50% рівня грудного вигодовування немовлят віком до 6 місяців, зменшення та утримання рівня випадків дитячого виснаження на рівні нижчому за 5%. Хоча зазначені всесвітні організації займаються безпекою харчування в глобальному обсязі, ми отримали фактичне і виважене підтвердження важливості даної теми.

Перед тим, як перейти до дослідження даної теми, варто ще раз звернути увагу на вже пройдені етапи:

1. Ідентифікація страху, загрози або ризику. 

Хвороби, смерть і навіть епідемії можуть бути спричинені неправильно або не приготованою їжею.

2. Оцінювання загроз. 

Першочерговим є збір якісної інформації в перевірених джерелах. Важливість даної теми була визнана ООН ще у 2015 році та згідно з показниками різних світових організацій досі не втратила актуальність. На сьогодні Україна не потрапляє в перелік регіонів де необхідне термінове покращення, проте ми все одно вирішили зупинитися на даній темі. Якими ж були результати нашого аналізу, що ми все ж обрали саме цю тему?

 

Оскільки ми їмо щодня по декілька разів на добу, то вірогідність отримання однієї з хвороб спричинених їжею дуже висока (ставимо 5 з 5). Для дорослої людини при виконанні базових заходів з безпеки наслідки таких хвороб в більшості випадків не є критичними хоча й чинять шкоду здоров'ю, добробуту та спричинюють фінансові витрати (ставимо 2). Проте для маленьких дітей аналіз покаже інші результати. Адже хвороби спричинені їжею, особливо за умов грудного вигодовування, трапляються у дітей дуже рідко (ставимо 1), проте можуть викликати істотні проблеми в розвитку або навіть смерть (ставимо 5).  Таким чином ми отримуємо, що тема "Безпеки харчування" хоч і є однією з пріоритетних у світі має доволі низьку оцінку в нашому житті (загальна оцінка 10 з 25 для дорослих та 5 з 25 для дітей). Однак для цілей цього практикуму був іще один важливий критерій, а саме "кількість користувачів інформацією". І за цим критерієм "Безпеці харчування" немає рівних, адже жодна з будь-яких інших тем чи "Пожежна безпека", "Безпечне використання та зберігання інструментів", "Безпека при фізичних навантаженнях", "Безпечне водопостачання" та інші матимуть або меншу аудиторію, або потребують детальних досліджень кожного конкретного випадку. 

Сподіваємось нам вдалося пояснити нашу позицію і на практиці показати як  діє запропонована нами схема, а отже можемо переходити до наступного етапу. 

3. Дослідження проблеми.

Обрана нами тема є дуже обширною, а отже інформації по ній теж дуже багато. Тому на цьому етапі Вам знадобиться весь арсенал знань набутих самостійно або отриманих на 1 тижні "Інформаційна гігієна". Також варто бути готовим до того, що будь-яке дослідження може зайняти певний час, особливо якщо необхідно оформлювати запити до установ чи організацій. Нижче ми розберемо деякі аспекти обраної теми, проте Ви можете не обмежуватися ними та провести власне дослідження. Звертаємо Вашу увагу на питання, котрі варто пам'ятати та задавати собі регулярно. Ось тут Ви можете завантажити собі "7 важливих питань про інформацію".

 

Будь-яке дослідження ми пропонуємо починати з загального ознайомлення з темою, тому спершу ми пропонуємо Вам переглянути відеолекцію "Безпека харчування". В даному матеріалі зібрані найкращі світові практики закладів громадського харчування, котрі можна варто впровадити в себе на кухні.

Відео мовою оригіналу (українська мова)
37 хвилин

Іншими мовами матеріал не доступний

Іноді, ознайомившись з загальною інформацією на тему, нам стають зрозумілі загальні принципи та вже не має сенсу вивчати матеріали далі. В інших же випадках ми розуміємо, що самостійне вивчення теми може зайняти або занадто багато часу, або потребує набагато більше зусиль аніж ми очікували. В таких випадках ми рекомендуємо звертатися до експертів або щонайменше ознайомитися з їхньою думкою.
 
Як же правильно обрати експерта? Напевно кожна людина, принаймні раз у житті, питаючи в перехожих де щось знаходиться, отримувала не коректну відповідь. Такі відповіді можуть засмучувати та дратувати, але ж перехожий дійсно хотів допомогти і його відповідь навряд змінилася будь вона платною. Просто даний конкретний перехожий не був експертом в даному конкретному питані. Добре коли такий "перехожий" розуміє це і відкрито про це каже. Таким чином для пошуку експерта ми рекомендуємо поставити собі питання: "Чи є хтось хто може заробляти на цьому гроші?". В наведеному прикладі це будуть розробники додатків з картами або виробники мап та атласів. Але тут варто враховувати, що такі організації можуть бути зацікавленими сторонами та надавати неповну інформацію. Наприклад, мапа власного розроблення для додатка якоїсь АЗС може вибирати маршрути з найбільшою кількістю своїх заправок. Якщо ми просто хочемо зрозуміти де ми знаходимось, то такої інформації нам може бути достатньо. Для глибшого дослідження краще користуватися дослідними інститутами чи  незацікавленими організаціями, котрі мають доступ до масивів даних. Адже найточніше затори показує той додаток з картами, котрому більша кількість користувачів надає інформацію. Але для того, щоб побудувати найефективніший маршрут Вам вже доведеться надати додаткові певні індивідуальні критерії.
 
Така схема залишається актуальною для всіх експертних даних. Якщо розглянути нашу тему з безпеки харчування, то одразу можна виокремити всіх виробників харчової продукції, включаючи готельно-ресторанний бізнес. Заробляючи на приготуванні їжі та відповідаючи за безпеку клієнтів, вони застосовують найефективніші підходи та методи роботи. Однак враховуючи саме економічну складову, варто пам'ятати, що найефективніші не дорівнює найкращі, таким чином треба враховувати їх досвід з певними похибками. Наступними джерелами експертних даних є міжнародні організації, котрі займаються дослідженням цієї проблеми на глобальному рівні. Та їхні рекомендації для контролюючих органів різних країн з перевірки та регуляції закладів громадського харчування та фабрик з виробництва їжі. Однак, якщо Ви потребуєте більш специфічної або навіть персоналізованої інформації, то тут вже краще шукати особистої зустрічі з фахівцями. Звісно, якщо такої можливості немає, то завжди можна спробувати самостійно адаптувати інформацію з більш глобальних рівнів, але знання, досвід та вміння фахівців, адаптовані до персональних потреб, будуть найефективнішими. Так, наприклад, з настанням вагітності або при підготовці до неї, жінка переглядає свої харчові звички та змінює свій раціон. Завдяки роботі міжнародних організацій зараз вже всі знають, що вживання алкоголю шкодить перебігу вагітності та дитині. А акушер-гінеколог попередить про особливості, дієти та продукти, котрих варто остерігатися. Проте найвичерпнішу інформацію може дати лише лікар-дієтолог, базуючись на ваших персональних показниках. Наприклад, якщо мама вегетаріанка чи веган, то консультація такого професіонала допоможе збалансувати харчування, враховуючи нові потреби організму. Краще за все, якщо такий фахівець спеціалізується саме на даних питаннях.

Проте не менше питання з безпечного харчування виникає вже після народження дитини, коли починається і налагоджується грудне вигодовування. Цей період життя молодих батьків оповитий різноманітними оповідками, міфами та забобонами. Деякі мами дотримуються жорстких дієт і харчуються лише кисломолочними продуктами чи кашами з вареним м'ясом, інші ж їдять все, що завгодно, навіть вживаючи алкоголь.В перші пів року, якщо дитина знаходиться на грудному вигодовувані, майже будь-які зміни в її організмі чи поведінці заведено списувати на харчування матері. Однак наскільки такі здогадки можуть бути правомірними? На сайті Міністерства охорони здоров'я України Ви можете прочитати офіційні рекомендації щодо харчування жінок, котрі вигодовують діток грудьми. Проте робота консультанта з грудного вигодовування може бути набагато кориснішою та дати практичні знання та навички. Однак вибір такого консультанта, в певному сенсі, є важчим за вибір педіатра. Будь-якому лікареві для роботи щонайменше потрібна вища освіта, котра гарантує хоч якісь базові знання, а сертифікат фахівця з грудного вигодовування можна отримати онлайн без будь-яких іспитів та перевірок знань. Розберімося на цьому прикладі як і де можна отримати непряму, опосередковану інформацію щодо кваліфікованості експертів.

Одним з найважливіших критеріїв кваліфікованості,  в такій ситуації, є практичний досвід роботи в спеціалізованих медичних закладах. Адже до закладу звертаються з різноманітними випадками і як найнятий працівник консультант працює з ними усіма. Виконуючи свою роботу добре, він не тільки забезпечує собі подальше працевлаштування, а й набуває необхідний безцінний досвід. Чим довше фахівець працює в закладі, тим вища вірогідність, що він виконує свою роботу добре та ним задоволені клієнти. Додатково можна подивитися інформації про спеціаліста в інтернеті, чи в соціальних мережах. Однак, варто зазначити, що лише в соціальних мережах теж існує багато консультантів, однак відгуки там не можуть бути релевантними показниками кваліфікації, бо їх дуже легко відредагувати чи видалити за необхідності. Окремим бонусом будуть відгуки особистих знайомих та їхній персональний досвід, але, пам'ятаючи виступ щодо постправди, ми розуміємо, що це буде лише одна історія, а не статистичні дані. ​Важливим і вагомим моментом у звертанні до медичного закладу є те, що в ризик-менеджменті називають  делегуванням ризиків, тобто установа бере на себе зобов'язання і виступає своєрідним гарантом консультанта. Адже, проводячи відбір фахівців на дану позицію та контролюючи якість вже наданих послуг, медичний заклад проводить первинне відсіювання невідповідних кандидатів. Договірні ж відносини з установою теж є певною гарантією, оскільки після кожної консультації Ви отримуєте квитанцію та акт виконаних робіт, а отже у разі виникнення будь-яких питань у Вас залишається документальне підтвердження отриманих послуг. 

На нашу думку найкращий варіант це коли експерт з вигодовування є педіатром чи неонатологом за основною освітою та діяльністю. Другим варіантом може бути консультант з іншою медичною спеціалізацією або з освітою психолога, котрий ефективно працює в парі з Вашим педіатром. Так наприклад Ваш терапевт буде мати уявлення про стан вашого здоров'я протягом певного періоду часу, як от Ваші хронічні хвороби, "слабкі місця" чи спадковості. Особливу увагу варто приділити саме підбору педіатра, адже поки дитина не розмовляє і не може пояснити, що її бентежить, критичну вагу має кваліфікація фахівця. Освіта, досвід, критичне мислення,  орієнтація на розвиток та самовдосконалення саме ці характеристики допомагають вірно, вчасно, а іноді й завчасно виявляти проблеми та попереджувати їх.

Отже, тепер ми маємо більше інформації з зазначеної теми, окрім того, ми спробували провести наше дослідження в різних напрямках. Нашею задачею в рамках даного тижня цього практикуму є демонстрація практичного застосування алгоритму і для цього нам достатньо даного рівня дослідження. Отже ми переходимо до наступного етапу.  


4. Розробка реакцій 

Детальніше Ви можете ознайомитися з теоретичними принципами ось в цьому матеріалі, а тут ми спробуємо на практичних прикладах показати вибір і застосування тієї чи іншої реакції. 

Загалом буває так, що реакція застосовується до теми в цілому. Наприклад ми застосовуємо «прийняття» для таких тем як «захист від метеорита», «правила купання з акулами», «поранення виделкою» тощо. Тобто така реакція є відповідною, якщо у разі  реалізації збитки катастрофічні, а загроза малоймовірна;  сама загроза не є актуальною в межах наших реалій; наслідки загрози незначні та ми знаємо що з ними робити, а витрати на розробку інших дій перевищують збитки.  

Отже, як це все ми можемо застосувати базуючись вже на отриманій інформації? Сам факт того, що їжа може становити загрозу, а ми все одно продовжуємо їсти є реакцією прийняття. Ухилення проявляється, коли під час вагітності повністю відмовляємось від паління, алкоголю та акули на обід. Делегування найкраще видно, коли ми підписуємо контракт з професійним кухарем-дієтологом чи просто купуємо медичне страхування й обслуговування. Однак напевне найрозповсюдженішою реакцією буде мінімізація. Адже ми зменшуємо ризик харчового отруєння - правильно зберігаючи та готуючи продукти. Консультації фахівців - зменшують ризики неправильного харчування, а отже і можливих захворювань пов’язаних з ним. А відвідавши курси з надання домедичної допомоги - ми зможемо ефективно та оперативно допомогти при закупорці дихальних шляхів. В будь-якому випадку ми рекомендуємо проговорити обрані реакції та плани дій з Вашим педіатром, адже він зможе підібрати індивідуальний підхід та поділитися власними ідеями та досвідом. А для підтримки в проміжний період ми ще раз просимо Вас переглянути відео про надання домедичної допомоги, постер щодо дій в надзвичайних ситуаціях та шаблон для екстрених контактів. 

Перша допомога

Перша допомога
Серцево-легенева реанімація немовляти

Серцево-легенева реанімація немовляти

03:16
Смотреть
Серцево-легенева реанімація дорослого: непрямий масаж серця і штучне дихання

Серцево-легенева реанімація дорослого: непрямий масаж серця і штучне дихання

04:40
Смотреть
Перша допомога при удавленні немовляти

Перша допомога при удавленні немовляти

01:47
Смотреть
Перша допомога при удавленні дорослого

Перша допомога при удавленні дорослого

02:07
Смотреть
Домедична_допомога.jpg

Також рекомендуємо Вам мати під рукою постер з покроковою інструкцією як поводити себе у надзвичайних ситуаціях

Та розмістити в загальнодоступних та видних місцях заповнений шаблон для екстрених контактів

Протягом цих чотирьох тижнів ми ділилися з Вами власними ідеями, досвідом та здобутками. Ми не тільки надавали інформацію, але й показували практичне застосування запропонованих методів та підходів з власної "скарбнички". Ви завжди зможете повертатися до цих матеріалів і вони будуть завжди у відкритому доступі. Якщо Ви бажаєте закріпити отримані знання, то починаючи з наступного тижня ми пропонуємо Вам самостійно опрацювати одну велику тему або 3 не великі теми, котрі турбують саме Вас. В матеріалах наступних тижнів Ви отримаєте дорожню карту для подібної роботи. А для кращого засвоєння теми саме з безпеки харчування переходьте до виконання завдань цього тижня. Якщо ж Вам знадобляться якісь роз'яснення чи у Вас виникатимуть питання, то ми з радістю поспілкуємось з Вами на щотижневій відеоконференції.

bottom of page